Článek I - Úvodní ustanovení
- Název spolku: Společnost bratří Čapků, spolek, (dále jen zkráceně: "SBČ")
- Sídlo: Městská knihovna v Praze, Mariánské nám. 98/1, 115 72 Praha 1
- IČ: 004 43 441
Článek II - Právní postavení Společnosti bratří Čapků
- SBČ je dobrovolným sdružením fyzických a právnických osob, sdružujícím členy na základě společného zájmu o život a dílo Josefa a Karla Čapka.
- SBČ je právnickou osobou, ve své činnosti se řídí právním řádem České republiky a těmito stanovami.
Článek III - Cíl činnosti Společnosti bratří Čapků
- Cílem SBČ je
- sdružovat a získávat přátele a ctitele tvorby Karla Čapka a Josefa Čapka a jejich generačních druhů,
- šířit, rozmnožovat a prohlubovat znalosti o jejich životě a díle,
- podporovat výzkum a studium literárních i výtvarných badatelů, kteří se zabývají životem a dílem některého z obou umělců nebo osobnostmi či věcmi vztahujícími se k jejich životu a dílu,
- udržovat živou památku obou bratří a přispívat k tomu, aby se ve společnosti trvale uplatňoval jejich duchovní vliv a filozofický, mravní a sociální odkaz.
- Za tímto účelem SBČ hodlá
- sledovat, zaznamenávat a uchovávat práce vztahující se k cílům SBČ, sbírat a třídit příslušný bibliografický i výstřižkový materiál,
- vydávat nebo spolupracovat na vydávání časopisů, sborníků, ročenek, soukromých tisků, letáků a jiných periodických i neperiodických publikací,
- využívat elektronických médií k propagaci života a díla bratří Čapků i aktivit SBČ,
- založit a vést archiv rukopisů, korespondence, listin a písemných památek buď v originálech, nebo fotokopiích,
- pořádat přednášky a diskuse, veřejné schůze, vzpomínkové pořady a oslavy, výstavy, exkurze a výpravy do míst významných z hlediska života a díla obou umělců,
- podporovat peněžními příspěvky, nadacemi, fondy, sbírkami aj. aktivity spojené s propagací bratří Čapků,
- iniciovat postavení a údržbu soch a pomníků, pamětních desek a podobných objektů,
- zřizovat uvnitř SBČ komise ke splnění dílčích úkolů v rámci programu SBČ,
- spolupracovat s institucemi, jejichž činnost koresponduje s cíli SBČ.
Článek IV - Členství, jeho vznik a zánik
- Společnost bratří Čapků má členy individuální, institucionální, zahraniční a čestné. Členství v SBČ je dobrovolné a váže se pouze na osobu člena, tj. nepřechází na jeho právní nástupce.
- Individuálním členem se mohou stát fyzické osoby, které jsou občany České republiky a které souhlasí se stanovami a cíli SBČ, chtějí pracovat v jejich intencích a platí příspěvek stanovený valnou hromadou SBČ.
- Institucionálním členem se mohou stát právnické osoby, které souhlasí se stanovami a cíli SBČ, chtějí pracovat v jejich intencích a platí příspěvek stanovený valnou hromadou SBČ. Právnické osoby vykonávají členská práva prostřednictvím zmocněných zástupců. Každou právnickou osobu zastupuje jeden zástupce.
- Zahraničním členem se může stát cizí státní občan, který souhlasí se stanovami a cíli SBČ a platí příspěvek stanovený výborem SBČ.
- Čestnými členy může valná hromada na návrh výboru zvolit fyzické a právnické osoby, které si získaly zvláštní zásluhy o uskutečnění cílů SBČ. Čestní členové neplatí příspěvky.
- O přijetí za člena SBČ rozhoduje na základě písemné přihlášky výbor SBČ.
- Členství vzniká dnem přijetí za člena.
- Dokladem členství je členský průkaz, který vydává výbor SBČ po zaplacení členského příspěvku.
- Zánik členství:
- vystoupením člena na základě písemného oznámení výboru SBČ,
- úmrtím individuálního člena,
- zrušením právnické osoby,
- zrušením členství na základě rozhodnutí výboru SBČ, což se může stát i pro neplacení příspěvků. Proti vyloučení se lze odvolat k valné hromadě.
- čestné členství zaniká usnesením valné hromady na návrh výboru,
- zánikem SBČ.
Článek V - Práva a povinnosti členů
- Člen má právo zejména:
- být informován o činnosti SBČ prostřednictvím písemných i elektronických materiálů vydávaných SBČ a účastnit se všech akcí, které SBČ pořádá,
- účastnit se valných hromad, předkládat návrhy, diskutovat a hlasovat na valných hromadách,
- volit do výboru SBČ,
- obracet se na orgány SBČ s podněty a stížnostmi a žádat o jejich vyjádření,
- individuální člen má právo být volen od 18 let svého věku do výboru SBČ.
- Člen má povinnost zejména:
- dodržovat stanovy SBČ,
- aktivně se podílet na plnění cílů SBČ,
- svědomitě vykonávat funkce v orgánech SBČ,
- řídit se usneseními orgánů SBČ,
- platit v termínech a výši stanovené valnou hromadou členské příspěvky.
Článek VI - Orgány Společnosti bratří Čapků
Orgány SBČ jsou:
- valná hromada – nejvyšší orgán spolku
- předseda – statutární orgán spolku
- výbor
- předsednictvo
- revizní komise
Článek VII - Valná hromada
- Valná hromada je nejvyšším orgánem SBČ.
- Valnou hromadu tvoří všichni členové SBČ, včetně zmocněných zástupců institucionálních členů.
- Valnou hromadu svolává předseda nebo jeho zástupce podle potřeby, nejméně však jednou za rok. Výbor svolá valnou hromadu vždy, když o to požádá písemně aspoň jedna třetina členů, a uvede zároveň předmět jednání.
- Valná hromada musí být svolána pozvánkami zaslanými členům nebo oznámením v tiscích SBČ nejméně 14 dní předem, součástí pozvánky musí být program. Je-li svolána na žádost členů, musí se tak stát do 14 dnů po předložení písemné žádosti o svolání.
- Valná hromada zejména:
- schvaluje a mění stanovy SBČ,
- schvaluje zprávy výboru o činnosti SBČ za příslušné období, roční uzávěrku hospodaření na základě zprávy revizní komise, úkoly SBČ, rozpočet na příští rok, rozhoduje o absolutoriu výboru za uplynulé období,
- volí každý rok předsedu, 11 členů výboru, jejich náhradníky o počtu nejméně dvou osob a 3 členy revizní komise,
- stanovuje výši příspěvků členů SBČ,
- usnáší se o návrzích výboru a členů,
- volí a vylučuje čestné členy,
- rozhoduje o stížnostech členů, kteří byli ze SBČ vyloučeni,
- usnáší se o zrušení SBČ a o použití jmění zrušené SBČ, bylo-li zrušení oznámeno předem jako jediná náplň jednacího programu valné hromady.
- rozhoduje o založení, zrušení či přeměně pobočného spolku.
- Valnou hromadu řídí předseda SBČ nebo jeho zástupce, případně pověřený člen výboru.
- Valná hromada je schopná usnášení, je-li přítomna nejméně čtvrtina všech členů. Nesejde-li se tento počet v ustanovenou dobu, koná se valná hromada o půl hodiny později a může se usnášet bez ohledu na počet přítomných členů. Volby se konají zpravidla aklamací, a to nadpoloviční většinou na valné hromadě přítomných členů. Kdyby se nedosáhlo nadpoloviční většiny, provede se užší volba mezi těmi, kdo měli nejvíce hlasů. K usnesení o změně stanov a o zrušení SBČ i použití jmění zrušené SBČ je třeba dvoutřetinové většiny přítomných. Mimo tyto případy se valná hromada usnáší prostou většinou hlasů.
Článek VIII - Výbor
- Výbor je výkonným orgánem SBČ, který za svou činnost odpovídá valné hromadě.
- Výbor má kromě předsedy, voleného valnou hromadou, 11členů a nejméně 2 náhradníky, kteří jsou rovněž voleni valnou hromadou.
- Výbor řídí činnost SBČ mezi valnými hromadami.
- Výbor svolává předseda, v jeho nepřítomnosti místopředseda, výbor se schází podle potřeby, nejméně jednou za čtvrt roku. Předseda je povinen svolat výbor nejpozději do týdne, požádá-li o to alespoň třetina členů výboru.
- Zasedání výboru se mohou zúčastnit také členové pozvaní na schůzi. Pozvaní mají pouze hlas poradní. Do schůze výboru se zvou jak členové výboru, tak i náhradníci. Nedostaví-li se členové výboru v plném počtu, nastoupí náhradníci, kteří se zúčastní porady i hlasování.
- Výbor zejména:
- volí na ustavující schůzi ze svých členů místopředsedu výboru, jednatele a hospodáře. Podle potřeby může výbor zvolit k výkonu další funkce jiného svého člena a vymezit jeho pravomoci,
- koordinuje činnost SBČ,
- řídí věci SBČ, pokud nejsou vyhrazeny valné hromadě,
- svolává valnou hromadu,
- zpracovává podklady pro rozhodování valné hromady,
- přijímá a vylučuje členy SBČ,
- může k zajištění činnosti SBČ zřizovat komise a jmenovat jejich předsedy z řad členů výboru,
- sleduje činnost komisí,
- spravuje movitý majetek SBČ.
- Předseda, a podle čl. IX také místopředseda a jednatel výboru jsou statutárními orgány a zastupují spolek navenek a jednají jeho jménem.
- Výbor je schopný usnášení, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jeho členů. Usnesení se děje prostou většinou přítomných oprávněných k hlasování. Předsedající hlasuje pouze tehdy, dojde-li k rovnosti hlasů, takže svým hlasem rozhoduje.
Článek IX - Členové výboru
- Předseda – statutární orgán spolku: Předseda, jako statutární orgán spolku stojí v čele SBČ a zastupuje ji navenek ve všech záležitostech, svolává a řídí valnou hromadu a schůze výboru, podpisuje spolkové listiny a pečuje o to, aby byla provedena usnesení valné hromady i výboru. Nemůže-li vykonávat svoji funkci, zastupuje jej místopředseda nebo pověřený člen výboru. Podepisování za spolek se provádí tak, že k napsanému nebo vytištěnému názvu spolku připojí předseda nebo jiný, jím pověřený statutární orgán, svůj vlastnoruční podpis. Ze své funkce je předseda odpovědný valné hromadě.
- Předsednictvo: Předseda, místopředseda, jednatel a hospodář tvoří předsednictvo SBČ. Předsednictvo obstarává administrativu SBČ a vyřizuje neodkladné věci s povinností dodatečného schválení výborem. Připravuje programy výborových schůzí a výboru podává zprávy o svých opatřeních. Schází se podle potřeby.
- Místopředseda: Místopředseda vykonává funkci předsedy, jestliže předseda rezignoval, je zaneprázdněn nebo zmocnil-li místopředsedu k zastupování. Nemůže-li ani místopředseda plnit svůj úkol, zastupuje předsedu jednatel nebo jiný pověřený člen výboru.
- Jednatel: Vede členskou agendu SBČ, vyřizuje korespondenci, připravuje valné hromady a návrhy pro ně.
- Hospodář: spravuje finance SBČ, vede záznamy o hospodaření dle platných právních předpisů, provádí platby odsouhlasené výborem, sestavuje rozpočet a předkládá ho valné hromadě ke schválení, v průběhu roku informuje výbor o stavu hospodaření SBČ.
- Náhradníci: Náhradníky povolává do výboru předseda nebo jeho zástupce natrvalo nebo načas, rezignuje-li některý člen výboru na svoji funkci či nemůže-li se z důležitých příčin zúčastnit schůzí. Náhradníci se potom stávají členy výboru s plnými právy a povinnostmi. Jinak se náhradníci účastní výborových schůzí, ale bez práva hlasovacího.
Článek X - Revizní komise
- Revizní komise je kontrolním orgánem SBČ, který za svou činnost odpovídá valné hromadě.
- Revizní komise má 3 členy.
- Revizní komise vykonává dohled nad hospodařením SBČ, upozorňuje výbor na zjištěné nedostatky a podává návrhy na jejich odstranění. Kontrolu provádí nejméně jednou za rok.
- Pro zasedání valné hromady vypracovává revizní komise zprávu o výsledcích revizní a kontrolní činnosti s návrhem na udělení absolutoria výboru.
Článek XI - Odborné komise
- Výbor SBČ může zřizovat odborné komise a jmenovat jejich předsedy z řad členů.
- Jejich úkolem je:
- řešit jednotlivé speciální úkoly SBČ,
- podávat výboru zprávy o své činnosti a doporučení.
- Výdaje na činnost odborných komisí se hradí z pokladny SBČ, schválí-li je předem výbor SBČ.
- Komise jsou vnitřní orgány správy SBČ, nemají právní subjektivitu.
- Komise zaniká rozhodnutím výboru SBČ.
- Rozhodnutí výboru SBČ jsou pro odborné komise závazné.
Článek XII - Zásady hospodaření
- Společnost bratří Čapků hospodaří s movitým majetkem.
- Zdroji příjmů jsou zejména:
- členské příspěvky,
- dary a příspěvky fyzických a právnických osob,
- příjmy z činností při naplňování cílů SBČ,
- výnosy majetku,
- dotace a granty.
- Za hospodaření SBČ odpovídá výbor, který každoročně předkládá valné hromadě zprávu o hospodaření včetně účetní závěrky.
- Hospodaření se uskutečňuje podle ročního rozpočtu schváleného valnou hromadou.
Článek XIII - Zánik Společnosti bratří Čapků
- SBČ zaniká:
- usnesením valné hromady svolané pouze k tomuto účelu. K platnosti usnesení je třeba přítomnosti dvou třetin všech členů a tří čtvrtin hlasů všech přítomných. Nedosáhne-li se přítomnosti dvou třetin všech členů, je svolána další valná hromada, jež rozhodne i za menšího počtu přítomných tříčtvrtinovou většinou.
- ztrátou členů v důsledku úmrtí, zániku a odhlášení členství,
- rozhodnutím soudu.
- Zaniká-li SBČ usnesením valné hromady, rozhodne současně valná hromada o způsobu majetkového vypořádání. Majetek lze použít k literárním, vědeckým nebo všeobecně kulturním účelům blízkým cílům SBČ. Provedením likvidace pověří valná hromada stávající výbor SBČ. Stejný způsob majetkového vypořádání platí i v případě zániku SBČ ztrátou členské základny nebo rozhodnutím soudu.
Článek XIV - Závěrečná ustanovení
- Spolek má právo v souladu s cíli své činnosti a judikaturou ČR, obracet se na státní orgány s peticemi.
- Tyto Stanovy SBČ, které v úplném znění nahrazují předcházející stanovy občanského sdružení, nabývají účinnosti dnem schválení valnou hromadou.
- Právní vztahy v těchto stanovách výslovně neupravené se řídí ustanoveními §§ 214 a násl. zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník v platném znění.
V Praze, dne 31. ledna 2015.