Příběhy kulturních událostí mohou být stejně napínavé jako detektivka, a jejich rozluštění může být svěřeno jedině do rukou literárního historika. Seznamte se s aktéry pokusu o literární vraždu Karla Čapka, který se odehrál ve 20. letech minulého století přímo v srdci Londýna. SBČ zve na napínavou přednášku literární vědkyně Kláry Kudlové o nebezpečném úskoku Paula Selvera, překladatele děl Karla Čapka do angličtiny.

Přednášející:

Mgr. Klára Kudlová, Ph.D., odborná pracovnice Ústavu pro českou literaturu, vedoucí semináře na oboru Dějiny evropské kultury pražské KTF UK.

Pokus o literární vraždu

Kde: Ústřední knihovna - MALÝ SÁL

Kdy: 18. 10. 2023 | 17:00

 

 

V rámci festivalu regionálních amatérských souborů v Červeném Kostelci, který proběhne 16. - 19. února bude jako poslední představení festivalu uvedena Čapkova Matka v podání jaroměřského DS Vrchlický. Vstupenky na festivalová představení je možno koupit na stránkách Městského kulturního střediska KLUB. Více o akci naleznete na www.cuahk.cz/akce

    

Předseda SBČ svolává podle čl. VII, odst.1 stanov valnou hromadu SBČ na sobotu 4.března 2023 od 13.30 hod do Malého sálu Městské knihovny v Praze, Mariánské nám. 1, Praha 1. Na valné hromadě budou předneseny zprávy o činnosti a hospodaření, o stavu členské základny, revizní zpráva za roky 2022 a uskuteční se volba výboru SBČ pro příští období. Na valné hromadě lze zaplatit členské příspěvky. Přijďte, těšíme se na Vás - Výbor SBČ.

Při příležitosti konání dvoudenní mezinárodní konference Hradec Králové Čapkům III. vydalo Komité Čapek Hronov z.s. exkluzivní obrazový kalendář Josef Čapek 2023. Na titulním listu je autoportrét malíře (Národní galerie Praha), leden je s reprodukcí Kinského zahrada, 1910 a postupně s časem uměleckého vývoje až k prosinci s reprodukcí obrazu Oheň, 1938 (sbírka Muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích).

Autoři: foto originálů Vladimír Brát; grafická úprava Dagmar Prokopová; doprovodné texty připravil Hasan Zahirović; tisk Střední průmyslová škola Otty Wichterleho (centrum propagační tvorby a polygrafie). Vydalo Komité Čapek Hronov z.s.

Kalendáře si můžete objednat na adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Cena jednoho kusu 200 Kč plus poštovné a balné, případně možnost osobního převzetí po dohodě v Hronově, Karlových Varech nebo v Praze.

Setkání se bude tradičně konat 25.prosince 2022 v 11 hod. na Vyšehradském hřbitově. K příchozím promluví MUDr. Martin Jan Stránský.

Masarykova společnost si Vás dovoluje pozvat na tradiční přednáškový podvečer, který se bude konat 19. 5. od 17:30 v budově ÚČL AV ČR, Praha 1, Na Florenci 3, výstup z metra B, přednáškový sál na nádvoří. Přednášku o Jaroslavu Werstadtovi přednese PhDr. Jaroslava Hoffmannová. Historik a archivář Jaroslav Werstadt (1888 - 1970), v mládí pokrokář, aktivní účastník Maffie, výrazný stoupenec prezidentů T. G. Masaryka a E. Beneše, v letech 1945 - 1964 starosta Historického klubu, v roce 1946 patřil k základům Masarykovy společnosti. 

Kontakt

  • SPOLEK: Společnost bratří Čapků
  • EMAIL: sbcdotazy@gmail.com
  • SÍDLO: Mariánské nám. 98/1, 115 72 Praha 1
  • IČ: 00443441